Stichting Heg en Landschap
Slotbijeenkomst IJsselheggenproject

8 april 2008

Het project IJsselheggen is afgerond met twee bijeenkomsten in Voorst. Op 24 januari werd voor terreinbeheerders, uitvoerders en loonwerkers een demonstratie machinaal snoeien georganiseerd. Men kon diverse machines aan het werk zien. De voor- en nadelen werden besproken.

Op 1 februari werd onder voorzitterschap van Louis Dolmans (voorzitter van de Stichting Heg-en-Landschap) het project formeel afgesloten met een middag waarin vanuit verschillende invalshoeken naar heggen werd gekeken. Johan te Woerd (Vereniging VeluweIJsselzoom) ging met een persoonlijk verhaal in op de beleving van het landschap. Opdat we niet zouden vergeten waar het in de kern van de zaak om gaat. Jan Huidink, voorzitter van de klankbordgroep van het Landschapsontwikkelingsplan (LOP) Heerde, Epe, Voorst, Apeldoorn, sloot de middag met een al even persoonlijke noot. En tussen opening en slot ging het over de heggen vroeger, nu en in de toekomst. Over kwaliteitsnormen voor onderhoud en beheer. Over wat we niet en vooral wel moeten doen met heggen, en over een inventarisatiemethodiek die terreinbeheerders een beter inzicht in de planning van onderhoud en de daarmee verbonden uitgaven en inkomsten, verschaft.

Met de inventarisaties (Lex Roeleveld/Bert Maes – Heggen/Ecologisch Adviesbureau Maes) en het uitgevoerde onderhoud (Robert Ceelen – Elfenboom) heeft het project een stevige basis gelegd voor beter onderhoud en beheer van heggen in de IJsselvallei. Het gezamenlijk afspreken van kwaliteitsnormen vormt hierbij een belangrijke voorwaarde (Foppe van der Meer – Landschapsbeheer Friesland). Terreinbeheerders, waaronder landgoederen) zijn een belangrijke groep die één en ander waar moeten maken. Jhr. Willem de Beaufort, landgoed Beekzicht, gaf blijk van zijn betrokkenheid bij het landschap en de noodzaak dit op efficiënte wijze te beheren.

Enkele van de aanbevelingen luidden: Meer ‘heggen met smoel’ (knip- en scheerheggen met de juiste afmetingen, bij voorkeur 1,5 x 1,5 meter), het gebruik van de juiste machines (met goede machinisten die de juiste opdrachten krijgen), en herstel van de eeuwenoude, soortenrijke vlechtheggen.

De resultaten van het project IJsselheggen zullen verankerd moeten worden in de landschapsontwikkelingsplannen van de gemeenten, waarvan er 3 hebben deelgenomen aan het project. Een tweede spoor voor de toekomst is de oprichting van het Steunpunt Heggen en Houtwallen dit voorjaar. Arjan Vriend, directeur Landschapsbeheer Gelderland, maakte dit gezamenlijke initiatief van Landschapsbeheer Gelderland en de Stichting Heg-en-Landschap aan het slot van de middag bekend. Het steunpunt moet steun en toeverlaat van particulieren maar ook voor de beroepssector worden voor deze twee belangrijke landschapselementen.

 

EU (Leader +)Dit project werd mede mogelijk gemaakt door financiële steun van het EU-programma Leader+.